Katecheza | 2 października 2024

2 października 2024 r. w salce multimedialnej w złotoryjskim Kościele pw. św. Jadwigi odbyła się katecheza dla dorosłych, którą poprowadził o. Paulin Maria Adamowski. Tematem spotkania były sakramenty święte.

Wprowadzenie do pojęcia sakramentu musi być poprzedzone wyjaśnieniem, czym jest parafia. Jest to bowiem wspólnota ludzi praktykująca wiarę i wzajemnie pomagająca sobie w dojściu do świętości. Parafie dzieli się na: personalne oraz terytorialne (obejmujące miejsce zamieszkania). Sakramenty wiążą nas z parafią do której należymy. Mogą je przyjmować zarówno wierzący, jak i niewierzący. Czasem jednak zdarza się, że jakiś sakrament chcemy przyjąć w innej świątyni. Potrzebna jest wtedy zgoda proboszcza z parafii do której należymy oraz zgoda proboszcza z parafii w której chcemy uzyskać sakrament.

Sakramentów jest siedem. Sakramentami inicjacji chrześcijańskiej, które wzbudzają naszą duchowość oraz sprawiają, iż w pełni czujemy się członkami wspólnoty Chrystusowej są: chrzest, komunia oraz eucharystia. Z kolei sakramentami uzdrowienia duszy i ciała są sakramenty namaszczenia oraz pokuty i pojednania. Istnieją również sakramenty wyrażające się w służbie Kościołowi. Wówczas nasze powołanie i służbę Bogu realizujemy poprzez kapłaństwo lub małżeństwo. Chrzest, bierzmowanie i kapłaństwo mocno odciskają na naszej duszy ślad wiążąc nas z Jezusem oraz będąc świadectwem naszego człowieczeństwa. Cokolwiek by się stało nie możemy ich się wymazać, ani wyprzeć.

Pierwszym sakramentem jaki przyjmujemy w życiu jest chrzest. Jest on początkiem naszej drogi ku Bogu, który obmywa nas z grzechu pierworodnego i uświęca nas swoją łaską (wszystko co czynimy przybliża nas ku niebu). Poprzez chrzest Stwórca daje nam Ducha Świętego, który swoją mocą zaczyna pomagać dojść nam do świętości. Szafarzem zwyczajnym podczas chrzstu jest biskup, prezbiter oraz diakon. W sytuacjach nadzwyczajnych dziecko (lub osobę dorosłą) może ochrzcić akolita lub wierny świecki wyznaczony do udzielenia sakramentu nowemu chrześcijaninowi.

Kolejnym sakramentem inicjacji chrześcijańskiej jest bierzmowanie. Przyjmując je uznajemy, że chcemy dzielić się mocą Ducha Świętego z naszymi bliźnimi i żyć według bożych zasad. Bierzmowanie jest świadectwem znajomości naszej wiary, a także naszej gotowości do jej obrony przed złem i wypaczeniami. Sakramentu tego udziela biskup, zaś w szczególnych sytuacjach kapłan, który został przez niego wcześniej wyznaczony.

Przez całe nasze życie dostępujemy sakramentu Eucharystii. Jest on wyrazem prawdziwego ciała i krwi Chrystusa, którymi jesteśmy obdarowywani w trakcie każdej mszy świętej. Sakramentu tego udziela zazwyczaj duchowny, zaś w sytuacjach nadzwyczajnych – diakon lub osoba świecka wyznaczona przez biskupa do pomocy kapłanowi w rozdzielaniu Komunii Świętej.

Marek Szalkiewicz