Sprawozdanie za rok 2022 z życia parafii św. Jadwigi w Złotoryi

W roku 2022

Chrzty –  52 dzieci zostało ochrzczonych; 23  chłopców i  29 dziewcz, 29 małżeństwa sakr. 24 bez związku lub tylko cywilne

I Komunia – 47

Śluby – 16

Bierzmowanie – 50

Pogrzeby – 67  osób,  32 mężczyzn,  35 kobiet ,  36 sakramentalnie –   31 bez, 1 osoba samobójczo, 4 przez alkohol

średnia wieku 71 lat, kobiety 71,8 średnia wieku, 71 mężczyźni   .

W roku 2021

Chrzty –  61 dzieci zostało ochrzczonych;  38 chłopców i 23 dziewcz, małżeństwa sakr. 32, bez związku lub tylko cywilne – 25 par,

I Komunia – 43 rozdzielonych na dwie grupy

Śluby – 21 – kilka ślubów odwołanych

Bierzmowanie – 88

Pogrzeby – 65 osób 29 mężczyzn, 36 kobiet , sakramentalnie – 38 bez – 27, Covid – 10,

średnia wieku 72 lata , kobiety średnia wieku  66 , mężczyźni  78.

W roku 2020

Chrzty –  32 dzieci zostało ochrzczonych; 17 chłopców i 15 dziewcz, małżeństwa sakr. 11 , bez związku lub tylko cywilne – 21 par,

I Komunia – 46 rozbitych na kilka grup

Śluby – 13 wiele ślubów odwołanych

Pogrzeby – 87 !!!  ale tylko w ciągu ostatnich 3 miesięcy zmarło 40 osób.  mężczyzn 42, kobiet 46, sakramentalnie – 51 bez – 32, w szpitalu 50, w domu 37

średnia wieku 73, kobiety średnia wieku 77, mężczyźni 69.

Parafia nasza liczy wg statystyk Urzędu Skarbowego 5500 osób zamieszkałych na terenie naszej parafii. Frekwencja niedzielna spadła znacznie i waha się na kilkanaście procent.  

Rozdanych Komunii św., ok. 90 000, regularnie co miesiąc odwiedzanych jest 28 osób z Komunią św. chorych.

Wielki niepokój wzbudza fakt, że wśród rodziców podających dziecko do chrztu aż 24 par jest bez ślubu sakramentalnego. A 29 par ma ślub sakramentalny. Coraz większe mamy problemy z wyborem rodziców chrzestnych. Wielu młodych nie przyjęło bierzmowania i stąd przeszkoda do bycia chrzestnym. Niepewność jutra i brak dostatecznego zaufania do życiowego partnera powoduje, że młodzi ludzie wybierają życie bez zobowiązań i bez ślubu – tak na luzie. Jednak odnotowujemy również wiele małżeństw „po latach” biorących ślub kościelny.

Inną statystyką jest ilość pogrzebów, niestety liczba tutaj rośnie – w mijającym roku aż 67 osób odprowadziliśmy na cmentarz. W zeszłym roku było 65 osob. Z sakramentalnym pojednaniem przed śmiercią i przygotowaniem na życie wieczne odeszło 36 osób to jest ogromna poprawa – to cieszy, że tak wiele rodzin zadbało o przywołanie kapłana i pomoc odchodzącemu członkowi rodziny w tym co najważniejsze. Natomiast 32 osoby odeszły z tego świata, bez komunii, spowiedzi, bez kapłana i pojednania z Bogiem. Żal, bo jesteśmy szczerze zaniepokojeni ich losem. 4 osoby odeszły przez nadmierne picie. To pokazuje jak kruche jest ludzkie życie, gdy na jego drodze pojawia się alkohol, narkotyki i życie bez Boga. Zmarło 35 kobiet i 32 mężczyzn. Obniżyła się średnia wieku do 71 lat.

Tak wiele wydarzyło się na świecie w tym roku ….

To był czas misji parafialnych, w których wzięło wielu parafian – ale nie wszyscy i nie większość. Wielu ludzi odbyło swoje rekolekcje indywidualnie. Nieraz bardzo głębokie przemyślenia Pan zsyłał na nas. To był czas i jest nadal wielu lęków, strachu o zdrowie i życie swoje i bliskich. W lutym zaskoczyła nas wojna na Ukrainie wywołana przez Rosję. Od tego czasu nasza myśl i troska w dużej mierze skierowana jest na Wschód Europy. Doświadczyliśmy fali uchodźców z Ukrainy. W naszym klasztorze został utworzony w pierwszym dniu wojny punkt pomocy dla nich i jest czynny do dzisiaj. Moje serdeczne podziękowania dla całej ekipy wolontariuszy, którzy nam pomagają być dobrymi. Przyjęliśmy i pomagamy setkom ludzi dotkniętych wojną. Ta pomoc jest bardzo konkretna.  Może i lęk i szukanie pomocy i wytchnienia i uspokojenia się wewnętrznego spowodował, że korzystamy częściej z sakramentu pokuty i spowiedzi. Jest więcej osób na adoracji Najśw. Sakramentu w kościele. Może i trochę zbliżyliśmy się do siebie w społeczeństwie, po czasie zamknięcia i pandemii, noszenia masek i wzajemnym lęku o swoje zdrowie i życie.

Dziękuję moim współbraciom za wkład pracy, serca i modlitwy wniesiony do naszej parafii. Za godziny w konfesjonale, przy ołtarzu i przy ambonie.

Ten rok był też czasem wielu remontów w naszym kościele i klasztorze. Dokonaliśmy odwodnienia wirydarza klasztornego i osuszenia gruntu w nim, został naprawiony i postawiony na nowo mur obok kościoła i przeniesiona płyta Sybiraków. Zakończyliśmy wymianę całej instalacji elektrycznej na parterze klasztoru. Utworzyliśmy ze starego garażu i wyremontowaliśmy gruntownie pomieszczenie dla działalności Caritasu parafialnego. Przed kościołem jest pięknie utrzymany oraz zadbany przez cały rok teren zielony z kwiatami dzięki pracy naszych pań. Został zadbany i jest dekorowany kwiatami kościół św. Mikołaja na cmentarzu. Składamy serdeczne podziękowanie. Dziękujemy całemu gronu naszych dobrodziejów, sponsorów i darczyńców. Nasze kiermasze i sprzedaże drobnych rzeczy na remont wirydarza pozwoliły nam uzbierać sumę 5876 zł potrzebnych nam do wkładu własnego do zakończenia remontu.

Dziękuje p. Stanisławowi Kendykowi – naszemu wolontariuszowi w zakrystii, p. Adamowi Pokorze – organiście, p. Zbyszkowi Bierwieńskiemu z żoną za sprzątanie kościoła i wszelkie prace podejmowane dla naszej parafii, kościoła i klasztoru. Dziękuję naszym paniom w kuchni, zaangażowanym społecznie w prace w naszym klasztorze, w praniu, prasowaniu i sprzątaniu.

Dziękuję p. Lucjanie Sarnie od kwiatów w naszym kościele za każdą dekorację i inspirację.

Parafialnemu zespołowi Caritas – członkom Stowarzyszenia Rodzin Katolickich za wielką akcję pomocy najbiedniejszym. Przy tej okazji dziękuję też wolontariuszom za zaangażowanie. Przez cały rok 340 osób zaopatrywanych jest z funduszu Caritasu i Banku FAED – to było 21 ton żywności.  W grudniu zbierali żywność w sklepach. Dzięki tej akcji 140 rodzin otrzymało 600 kg żywności. Dziękujemy za akcje krwiodawstwa w których uczestniczyła nasza parafia – zebrano w nich 50 litrów krwi.

Dziękuje scholi za upiększanie naszej liturgii śpiewem i zaangażowaniem. Straży Honorowej NSPJ, Różom Różańcowym, FZS za wspieranie naszych wysiłków swoją pracą i modlitwami. Dziękuję Margaretkom, Liturgicznej Służbie Ołtarza. Grupie Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii.

Znakiem szczególnie radosnym była pomoc mieszcząca się w „pudełku po butach”. Z tej akcji zebraliśmy 140 pudełek pełnych dobra i rozdaliśmy je najuboższym. Za każdy przejaw solidarności z biednymi dziękujemy wszystkim dobrodziejom. Dziękuję za IV franciszkański Jarmark świąteczny – p. Beacie Majewskiej z ekipą wolontariuszy i pomocników za przygotowanie i przeprowadzenie tej wielkiej imprezy.

To jest też okazja by podziękować firmom i urzędom, które nas wspierały w naszych remontach i wydatkach. Urzędowi Miasta Złotoryja, Vitbisowi, Nadleśnictwu, firmom z naszego miasta i powiatu Złotoryjskiego. Nasza wdzięczność jest skierowana do parafian i gości naszego kościoła, wszystkim ofiarodawcom i dobrodziejom, za których modlimy się w każdy wtorek składamy serdeczne Bóg zapłać.

Niech ten mijający rok będzie okazją do podziękowania wszystkim za każde dobro.

O. Bogdan Koczor
proboszcz