Sprawozdanie za rok 2022 z życia parafii św. Jadwigi w Złotoryi
W roku 2022
Chrzty – 52 dzieci zostało ochrzczonych; 23 chłopców i 29 dziewcz, 29 małżeństwa sakr. 24 bez związku lub tylko cywilne
I Komunia – 47
Śluby – 16
Bierzmowanie – 50
Pogrzeby – 67 osób, 32 mężczyzn, 35 kobiet , 36 sakramentalnie – 31 bez, 1 osoba samobójczo, 4 przez alkohol
średnia wieku 71 lat, kobiety 71,8 średnia wieku, 71 mężczyźni .
W roku 2021
Chrzty – 61 dzieci zostało ochrzczonych; 38 chłopców i 23 dziewcz, małżeństwa sakr. 32, bez związku lub tylko cywilne – 25 par,
I Komunia – 43 rozdzielonych na dwie grupy
Śluby – 21 – kilka ślubów odwołanych
Bierzmowanie – 88
Pogrzeby – 65 osób 29 mężczyzn, 36 kobiet , sakramentalnie – 38 bez – 27, Covid – 10,
średnia wieku 72 lata , kobiety średnia wieku 66 , mężczyźni 78.
W roku 2020
Chrzty – 32 dzieci zostało ochrzczonych; 17 chłopców i 15 dziewcz, małżeństwa sakr. 11 , bez związku lub tylko cywilne – 21 par,
I Komunia – 46 rozbitych na kilka grup
Śluby – 13 wiele ślubów odwołanych
Pogrzeby – 87 !!! ale tylko w ciągu ostatnich 3 miesięcy zmarło 40 osób. mężczyzn 42, kobiet 46, sakramentalnie – 51 bez – 32, w szpitalu 50, w domu 37
średnia wieku 73, kobiety średnia wieku 77, mężczyźni 69.
Parafia nasza liczy wg statystyk Urzędu Skarbowego 5500 osób zamieszkałych na terenie naszej parafii. Frekwencja niedzielna spadła znacznie i waha się na kilkanaście procent.
Rozdanych Komunii św., ok. 90 000, regularnie co miesiąc odwiedzanych jest 28 osób z Komunią św. chorych.
Wielki niepokój wzbudza fakt, że wśród rodziców podających dziecko do chrztu aż 24 par jest bez ślubu sakramentalnego. A 29 par ma ślub sakramentalny. Coraz większe mamy problemy z wyborem rodziców chrzestnych. Wielu młodych nie przyjęło bierzmowania i stąd przeszkoda do bycia chrzestnym. Niepewność jutra i brak dostatecznego zaufania do życiowego partnera powoduje, że młodzi ludzie wybierają życie bez zobowiązań i bez ślubu – tak na luzie. Jednak odnotowujemy również wiele małżeństw „po latach” biorących ślub kościelny.
Inną statystyką jest ilość pogrzebów, niestety liczba tutaj rośnie – w mijającym roku aż 67 osób odprowadziliśmy na cmentarz. W zeszłym roku było 65 osob. Z sakramentalnym pojednaniem przed śmiercią i przygotowaniem na życie wieczne odeszło 36 osób to jest ogromna poprawa – to cieszy, że tak wiele rodzin zadbało o przywołanie kapłana i pomoc odchodzącemu członkowi rodziny w tym co najważniejsze. Natomiast 32 osoby odeszły z tego świata, bez komunii, spowiedzi, bez kapłana i pojednania z Bogiem. Żal, bo jesteśmy szczerze zaniepokojeni ich losem. 4 osoby odeszły przez nadmierne picie. To pokazuje jak kruche jest ludzkie życie, gdy na jego drodze pojawia się alkohol, narkotyki i życie bez Boga. Zmarło 35 kobiet i 32 mężczyzn. Obniżyła się średnia wieku do 71 lat.
Tak wiele wydarzyło się na świecie w tym roku ….
To był czas misji parafialnych, w których wzięło wielu parafian – ale nie wszyscy i nie większość. Wielu ludzi odbyło swoje rekolekcje indywidualnie. Nieraz bardzo głębokie przemyślenia Pan zsyłał na nas. To był czas i jest nadal wielu lęków, strachu o zdrowie i życie swoje i bliskich. W lutym zaskoczyła nas wojna na Ukrainie wywołana przez Rosję. Od tego czasu nasza myśl i troska w dużej mierze skierowana jest na Wschód Europy. Doświadczyliśmy fali uchodźców z Ukrainy. W naszym klasztorze został utworzony w pierwszym dniu wojny punkt pomocy dla nich i jest czynny do dzisiaj. Moje serdeczne podziękowania dla całej ekipy wolontariuszy, którzy nam pomagają być dobrymi. Przyjęliśmy i pomagamy setkom ludzi dotkniętych wojną. Ta pomoc jest bardzo konkretna. Może i lęk i szukanie pomocy i wytchnienia i uspokojenia się wewnętrznego spowodował, że korzystamy częściej z sakramentu pokuty i spowiedzi. Jest więcej osób na adoracji Najśw. Sakramentu w kościele. Może i trochę zbliżyliśmy się do siebie w społeczeństwie, po czasie zamknięcia i pandemii, noszenia masek i wzajemnym lęku o swoje zdrowie i życie.
Dziękuję moim współbraciom za wkład pracy, serca i modlitwy wniesiony do naszej parafii. Za godziny w konfesjonale, przy ołtarzu i przy ambonie.
Ten rok był też czasem wielu remontów w naszym kościele i klasztorze. Dokonaliśmy odwodnienia wirydarza klasztornego i osuszenia gruntu w nim, został naprawiony i postawiony na nowo mur obok kościoła i przeniesiona płyta Sybiraków. Zakończyliśmy wymianę całej instalacji elektrycznej na parterze klasztoru. Utworzyliśmy ze starego garażu i wyremontowaliśmy gruntownie pomieszczenie dla działalności Caritasu parafialnego. Przed kościołem jest pięknie utrzymany oraz zadbany przez cały rok teren zielony z kwiatami dzięki pracy naszych pań. Został zadbany i jest dekorowany kwiatami kościół św. Mikołaja na cmentarzu. Składamy serdeczne podziękowanie. Dziękujemy całemu gronu naszych dobrodziejów, sponsorów i darczyńców. Nasze kiermasze i sprzedaże drobnych rzeczy na remont wirydarza pozwoliły nam uzbierać sumę 5876 zł potrzebnych nam do wkładu własnego do zakończenia remontu.
Dziękuje p. Stanisławowi Kendykowi – naszemu wolontariuszowi w zakrystii, p. Adamowi Pokorze – organiście, p. Zbyszkowi Bierwieńskiemu z żoną za sprzątanie kościoła i wszelkie prace podejmowane dla naszej parafii, kościoła i klasztoru. Dziękuję naszym paniom w kuchni, zaangażowanym społecznie w prace w naszym klasztorze, w praniu, prasowaniu i sprzątaniu.
Dziękuję p. Lucjanie Sarnie od kwiatów w naszym kościele za każdą dekorację i inspirację.
Parafialnemu zespołowi Caritas – członkom Stowarzyszenia Rodzin Katolickich za wielką akcję pomocy najbiedniejszym. Przy tej okazji dziękuję też wolontariuszom za zaangażowanie. Przez cały rok 340 osób zaopatrywanych jest z funduszu Caritasu i Banku FAED – to było 21 ton żywności. W grudniu zbierali żywność w sklepach. Dzięki tej akcji 140 rodzin otrzymało 600 kg żywności. Dziękujemy za akcje krwiodawstwa w których uczestniczyła nasza parafia – zebrano w nich 50 litrów krwi.
Dziękuje scholi za upiększanie naszej liturgii śpiewem i zaangażowaniem. Straży Honorowej NSPJ, Różom Różańcowym, FZS za wspieranie naszych wysiłków swoją pracą i modlitwami. Dziękuję Margaretkom, Liturgicznej Służbie Ołtarza. Grupie Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii.
Znakiem szczególnie radosnym była pomoc mieszcząca się w „pudełku po butach”. Z tej akcji zebraliśmy 140 pudełek pełnych dobra i rozdaliśmy je najuboższym. Za każdy przejaw solidarności z biednymi dziękujemy wszystkim dobrodziejom. Dziękuję za IV franciszkański Jarmark świąteczny – p. Beacie Majewskiej z ekipą wolontariuszy i pomocników za przygotowanie i przeprowadzenie tej wielkiej imprezy.
To jest też okazja by podziękować firmom i urzędom, które nas wspierały w naszych remontach i wydatkach. Urzędowi Miasta Złotoryja, Vitbisowi, Nadleśnictwu, firmom z naszego miasta i powiatu Złotoryjskiego. Nasza wdzięczność jest skierowana do parafian i gości naszego kościoła, wszystkim ofiarodawcom i dobrodziejom, za których modlimy się w każdy wtorek składamy serdeczne Bóg zapłać.
Niech ten mijający rok będzie okazją do podziękowania wszystkim za każde dobro.
O. Bogdan Koczor
proboszcz