Sprawozdanie z dnia 31 grudnia 2022 roku

31 grudnia 2022 r. w związku z zakończeniem roku w złotoryjskim Kościele pw. św. Jadwigi w Złotoryi odbyła się uroczysta msza święta dziękczynna w intencji o Boże Błogosławieństwo dla żyjących parafian, rodzin oraz małżeństw, a także o niebo dla osób, które odeszły z tego świata w ostatnich dwunastu miesiącach. Nabożeństwo poprowadzili o. Bogdan Koczor, o. Kryspin Bernat oraz o. Paweł Tarnowski.

Tego samego dnia Kościołem Katolickim wstrząsnęła smutna wiadomość. O godz. 9:34 do Domu Ojca po długiej walce z niewydolnością nerek został zabrany Benedykt XVI (właśc. Joseph Ratzinger). Pełnił on godność papieża w latach 2005-2013 i był kontynuatorem dzieła św. Jana Pawła II. Swoje encykliki i rozprawy teologiczne poświęcił tajemnicy Kościoła, ekumenizmowi, osobie Jezusa Chrystusa oraz o Bogu jako miłości. Nieustannie stwierdzał konieczność stałego dialogu między filozofią a teologią. W 2006 r. przybył z pielgrzymką do Polski.

Podczas mszy ojciec proboszcz Bogdan Koczor przedstawił sprawozdanie podsumowujące działalność parafii za rok 2022. Podkreślił, że minione dwanaście miesięcy były pełne wyzwań zarówno dla duchownych, jak i wiernych. Zorganizowano punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Odbyły się również zbiórki żywności dla potrzebujących. Ponadto w parafii poczyniono również prace remontowe takie jak m.in. naprawę i postawienie na nowo muru obok Kościoła, odnowienie wirydarza klasztornego oraz wymianę instalacji elektrycznej na parterze.

Po nabożeństwie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której wierni dziękowali Bogu za jego łaskę w minionym roku, duchową opiekę  oraz owocną pracę, przeprosili za swoje grzechy, a także prosili go o miłość, odwagę i życzliwość dla siebie, swoich bliskich oraz przyjaciół. Odśpiewano również hymn pt. „Te Deum Laudamus”.

Na zakończenie mszy świętej o. Bogdan Koczor złożył parafianom życzenia z okazji nadchodzącego Nowego Roku i udzielił im błogosławieństwa, po czym wspólnie z nimi odśpiewał kolędę pt. „Nowy rok bieży”.

Marek Szalkiewicz