Dożynki parafialne 2023

15 sierpnia 2023 r. w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w złotoryjskim Kościele pw. św. Jadwigi odbyła się msza święta dożynkowa. Podczas nabożeństwa rolnicy, działkowcy oraz przedstawiciele rad sołeckich Wyskoku i Nowej Wsi Złotoryjskiej wraz z sołtysami: Tadeuszem Chmielowskim oraz Anną Mrozek dziękowali Bogu za uzyskane plony, ciężką pracę podczas żniw oraz trud poniesiony w procesie wychowania dzieci. O oprawę muzyczną zadbali Natalya i Taras z zespołu „Topolany”.

Podczas kazania O. Bogdan Koczor (proboszcz parafii pw. św. Jadwigi) odnosząc się do słów m.in. św. Faustyny Kowalskiej, Heleny Kmieć, o. Jacka Salija oraz Marianny Popiełuszko wskazał, iż celem naszego ziemskiego pielgrzymowania jest wejście do Nieba. Droga do niego jest długa, skomplikowana i wymaga od nas wielu wyrzeczeń. Zakładając rodzinę i poświęcając się rozwojowi zawodowemu nie powinniśmy zapominać o Bogu miłosiernym oraz porzucać pragnienia o świętości. Marianna Popiełuszko, matka błogosławionego męczennika Jerzego wskazuje, iż podczas naszej wędrówki musimy nieść swój krzyż i cały czas podkładać ufność w Stwórcy. W Niebie będziemy mogli nieustannie go wielbić, podziwiać i pogłębiać jego naturę, a także w żyć w ciągłości z innymi zbawionymi. O. Bogdan Koczor dodał również, że praca rolników opiera się na sianiu, pielęgnacji i zbieraniu płodów ziemi, które są dla nas darem od Boga. Trzeba bowiem dziękować Stwórcy za poniesione starania oraz uzyskiwane z nich owoce pracy. Rośliny są prezentem dla nas od Boga, który zachęca nas do korzystania z nich oraz ich spożywania.

W trakcie nabożeństwa dokonano poświęcenia wieńców i bochenków chleba dożynkowego, a także pierwocin, ziół i zboża. Odbyła się również adoracja Najświętszego Sakramentu. Ponadto o. Bogdan Koczor podziękował wiernym za poświęcenie wobec Boga.

 Po mszy świętej parafianie mogli zakupić płyty zespołu „Topolany”, z których dochód został przeznaczony na pomoc żołnierzom ukraińskim oraz dzieciom z autyzmem i Zespołem Downa. 

Po południu w przyklasztornym ogrodzie miał miejsce festyn dożynkowy, podczas którego na gości czekało mnóstwo atrakcji. Wierni spędzili wspólnie czas przy herbacie i cieście. Mogli również zakupić m.in. miód, watę cukrową, książki oraz wyroby z wełny. Ponadto czekały na nich warsztaty florystyczne przygotowane przez panie: Lucjanę Sarnę oraz Honoratę Waleńską. Dużym zainteresowaniem cieszyła się strzelnica, w której złotoryjanie testowali swoją celność. Dzieci zaś korzystały z takich atrakcji jak malowanie twarzy, płukanie złota czy zabawy z chustą. Od pracowników Nadleśnictwa Złotoryja mogły dowiedzieć się o życiu zwierząt oraz o zasadach zachowania się w lesie. Uwagę gości przyciągnęła również symulacja wybuchu wulkanu przygotowana przez Sudecką Zagrodę Edukacyjną z Dobkowa. Festynowi towarzyszyły występy zespołów: „Topolany” i „Złota Leszczyna” oraz przedstawicieli Klubu „Senior+”. Przy jego organizacji zaś pomagali wolontariusze z Fundacji „Animus” oraz stowarzyszeń „Nasze Rio” i „Hortus”. Uzyskane podczas festynu  pieniądze posłużą na ukwiecenie ołtarzy znajdujących się w Kościele.

Marek Szalkiewicz