Msza święta w intencji dobrodziejów i darczyńców złocenia monstrancji i kielichów

10 września 2023 r. w złotoryjskim Kościele pw. św. Jadwigi odbyła się msza święta dziękczynna w intencji dobrodziejów i darczyńców, którzy przyczynili się do odnowienia monstrancji, kielichów oraz paten przeznaczając na to różne wyroby ze złota. Modlono się za łaski dla nich oraz ich rodzin, a także w ich osobistych intencjach. Mszę poprowadzili o. Bogdan Koczor oraz o. Samuel Cegłowski.

Podczas homilii o. Samuel Cegłowski przytoczył słowa z opowieści Ewy Szelburg-Zarembiny o św. Franciszku z Asyżu: „Miłość nie jest kochana”. Wypowiadając te słowa do jednego z mieszkańców wsi, zapłakany święty wyraził ubolewanie, iż ludzie nie potrafią nawzajem się kochać, a tym samym nie doceniają miłości ukrzyżowanego Jezusa. Miłość ta kształtuje naszą dobroć i dążenie do doskonałości, a tym samym przybliża nas do świętości. Jednakże na skutek grzechu pierworodnego zapominamy o miłosierdziu Stwórcy oraz dopuszczamy się różnych wykroczeń i niesprawiedliwości. O. Samuel Cegłowski odniósł się również do słów z listu św. Pawła do Rzymian: »Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością. Kto bowiem miłuje bliźniego, wypełnił Prawo« (Rz, 13, 8). Ważne jest byśmy szanowali swoje rodziny i przyjaciół oraz słuchali ich napomnień, gdy zejdziemy z drogi świętości. Szacunek do własnego otoczenia sprawia, że również i samego Stwórcę obdarzamy dozgonną miłością oraz wdzięcznością.

Na zakończenie mszy świętej o. Bogdan Koczor podziękował dobrodziejom za przyniesienie precjozów, które posłużyły do odnowienia monstrancji i mszalnych naczyń. Podkreślił przy tym, że i on sam poszukiwał złota potrzebnego do ich renowacji. Dzięki wspólnym wysiłkom monstrancje, kielichy oraz pateny na nowo cieszą swoim pięknem oraz zachwycają płynącym z nich blaskiem. O. Bogdan Koczor życzył darczyńcom zdrowia i obfitości łask bożych dla nich oraz dla ich bliskich. Ponadto złożył on życzenia państwu Agnieszce i Robertowi Siemieniec z okazji 25. rocznicy ślubu oraz złożył na  ich ręce list pochwalny od ks. bp Andrzeja Siemieniewskiego, ordynariusza diecezji legnickiej, w którym błogosławił ich małżeństwu oraz rodzinie.

Marek Szalkiewicz