Sprawozdanie z katechezy dla dorosłych 25 listopada 2023

23 listopada 2023 r. w Kościele pw. św. Jadwigi w Złotoryi odbyła się kolejna katecheza dla dorosłych, którą poprowadził ojciec proboszcz Bogdan Koczor. Wspólnie z wiernymi mówił temat warunków dobrej spowiedzi.

Pierwszym warunkiem jest rachunek sumienia, dzięki któremu jesteśmy w stanie przypomnieć zarówno nasze dobre uczynki, jak i grzechy których dopuściliśmy się od momentu poprzedniej spowiedzi. Musimy uświadomić sobie motywy naszego postępowania, popatrzeć na swoje życie całościowo i zdobyć się na uczciwość. W tym momencie dokonujemy analizy naszego stosunku do Boga, krzywd jakich dopuściliśmy się wobec bliźnich oraz być gotowymi do pracy nad sobą.

Drugim warunkiem dobrej spowiedzi jest żal za grzechy, który powinien być poprzedzony rachunkiem sumienia. To najważniejszy warunek skutecznej spowiedzi i moment w którym Bóg przebacza nam nasze grzechy. W momencie tym odczuwamy w naszej duszy ból i zaczynamy wstydzić się naszych złych uczynków postanawiając, że nigdy więcej nie dopuścimy się nich. Rozróżniamy dwa rodzaje żalu za grzechy: mniej doskonały (wystarczający do godnego przyjęcia sakramentu pokuty i wyrażający się w tym, że człowiek wstydzi się swojego grzechu i lęka się sprawiedliwej kary Bożej za swoje uczynki w życiu doczesnym lub przyszłym) oraz doskonały (z miłości do Stwórcy człowiek uświadamia sobie, że dopuścił się wobec niego obrazy i zlekceważył jego wolę).

Owocem żalu za grzechy jest mocne postanowienie poprawy. Jest to moment, gdy jesteśmy gotowi do naprawy popełnionych przez nas błędów i przysięgamy Stwórcy, że będziemy ich unikać. Bóg zachęca nas do szczerego czynienia dobra. Dążąc do bycia lepszymi ludźmi wyznaczamy sobie wymagania, które jesteśmy w stanie spełnić.

Nasza spowiedź musi być szczera. Warunek ten polega na wyrażeniu przez nas gotowości do zmian w naszym zachowaniu, przyznania się do grzechu oraz otwarcia się na wolę naszego Ojca w niebie. Podczas spowiedzi nie możemy zatajać naszych grzechów, lecz być gotowymi do wyznania złych uczynków, o których wcześniej sobie przypomnieliśmy. 

Ostatnim warunkiem dobrej spowiedzi, który dla człowieka bywa najtrudniejszy do spełnienia jest zadośćuczynienie. Chodzi tu o to, byśmy naprawili popełnione błędy, a także wynagradzali bliźnim krzywdy, jakie wobec nich się dopuściliśmy. Wówczas to obiecujemy sobie i Stwórcy, że nigdy więcej nie popełnimy złych uczynków, których dokonaliśmy wcześniej. Zadośćuczynienie świadczy o prawdziwym nawróceniu grzesznika, jego zbliżeniu się Boga oraz otwarcia się na jego dobroć i miłość.