“Gloria in excelsis Deo” – Koncert kolęd 2024

6 stycznia 2024 r. w Święto Objawienia Pańskiego w złotoryjskim Kościele pw. św. Jadwigi odbył się koncert kolęd i piosenek świątecznych w wykonaniu członków scholi parafialnej oraz zespołu „Złote Nutki”. Prowadzącym był o. Bogdan Koczor, proboszcz parafii.

Tradycja wspólnego kolędowania bierze swój początek w Greccio. W 1223 r. św. Franciszek wspólnie z tamtejszym gminem przygotował pierwszą żywą szopkę, odtwarzając noc narodzin Jezusa Chrystusa w betlejemskiej grocie. Wydarzenie to uświadomiło nam, iż dzień Bożego Narodzenia, to czas wyrażania naszej wdzięczności wobec Stwórcy za zesłanie na świat swojego Syna, który zbawił Świat od grzechu. 

Wierni wspólnie z zespołami na chwałę Bożą odśpiewali takie kolędy i piosenki jak m.in. „Gore gwiazda Jezusowi”, „Hej, w dzień narodzenia”, „Gdy śliczna Panna” oraz „Przybieżeli do Betlejem”.  W ten sposób oddali cześć nowo narodzonemu dzieciątku, dziękowali mu za doznane łaski oraz prosili o jego wstawiennictwo w różnych sytuacjach dnia codziennego. Koncert ten był pełen maestrii oraz głębokiej miłości do Stworzyciela Nieba i Ziemi. Zespoły włożyły w swoje wykonania mnóstwo serca, wiary oraz ciepła. Rodzinna i przyjacielska atmosfera udzieliła się również parafianom, którzy chętnie włączyli się we wspólne kolędowanie i nagrodzili występującymi gromkimi brawami. 

Po koncercie głos zabrał o. Bogdan Koczor, który podziękował zespołom za przygotowany repertuar oraz wiernym za liczny udział i włączenie się we wspólne śpiewy. Udzielił odpustu zupełnego osobom znajdującym się w stanie łaski uświęcającej. Wspólnie z parafianami odmówił modlitwę w intencji Ojca Świętego o jego owocną posługę, po czym udzielił im uroczystego Błogosławieństwa.

Na zakończenie koncertu zebrano kolektę, z której dochód został przeznaczony na sfinansowanie wyjazdu członków scholi parafialnej do Lasek pod Warszawą.

Marek Szalkiewicz