Procesja Bożego Ciała 2024

30 maja 2024 r. w Kościele Katolickim obchodzona była Uroczystość Bożego Ciała. W związku z tym ulicami Złotoryi przeszła procesja, w której udział wzięli wierni z parafii: św. Jadwigi oraz Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z kapłanami. Nabożeństwo było połączone z obchodami rocznicy Pierwszej Komunii Świętej przez uczniów klas czwartych szkoły podstawowej.

Procesję poprzedziła odprawiona w Kościele pw. św. Jadwigi msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem o. Bogdana Koczora. Wierni z obu parafii modlili się o Boże Błogosławieństwo i wszelkie dobra dla nich oraz ich rodzin, a także zbawienie dusz czyśćcowych. Podczas homilii o. Bogdan Koczor przypomniał złotoryjanom, iż podczas spotkania ze swoimi uczniami w wieczerniku Jezus przemienił wino i chleb w swoją krew i ciało. Swoją ofiarą Syn Boży pragnął zbawić świat od grzechu i zachęcał swoich uczniów, by go naśladowali. My jako wierzący staramy się kontynuować jego dzieło. O. Bogdan Koczor powołując się na św. Augustyna wspomniał, iż Chrystus porównał swoje ciało do chleba, który na co dzień spożywamy jako duchowy pokarm wzmacniający naszą wiarę i dający siłę do pracy nad sobą, a także do walki z przeciwnościami losu. Kapłani jako świadkowie cudu Jezusa są jego pośrednikami, którzy zachęcają parafian do udziału w niebieskiej uczcie i zasmakowania w Bożym Miłosierdziu, pomimo różnego rodzaju upadków. Chociaż wiele imperiów powstało i upadło, to Kościół trwa nadal i stanowi dla nas schronienie umacniające w nas wierze, dające nam oparcie, jakim jest Bóg. Trójjedyny Ojciec jest dla nas przyjacielem i powiernikiem trudnych spraw, pomagającym nas przetrwać burze i cyklony. Dzisiaj opieka Stwórcy jest nam szczególnie potrzebne, gdyż coraz więcej naszych bliźnich traci wiarę i neguje wartości, jakie przekazuje Biblia. Trwajmy więc przy Bogu i nie traćmy nadziei w lepsze jutro.

Po mszy świętej odbyła się krótka adoracja Najświętszego Sakramentu. Następnie złotoryjanie wyruszyli ulicami miasta w stronę Kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny manifestując swoją wiarę w Jezusa. Rozważali czytane przez duchownych fragmenty Ewangelii oraz modlili się do Boga w swoich osobistych intencjach. Wspólnie z br. Pacyfikiem Głowackim śpiewali Bogu pieśni na jego cześć i chwałę. O oprawę muzyczną zadbała zaś Złotoryjska Orkiestra Dęta Górnicza.

Po przybyciu do Kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wierni wspólnie z kapłanami z obu parafii odśpiewali hymn „Te Deum Laudamus” oraz pieśń „Pobłogosław Jezu drogi”. Modlili się do Boga o wszelkie łaski. Na zakończenie ks. Tomasz Czernik podziękował złotoryjanom za udział w procesji i udzielił im błogosławieństwa.

Marek Szalkiewicz