Uroczystość poświęcenia figury Matki Bożej Złotoryjskiej na Wilczej Górze
15 sierpnia 2024 r., w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Wilczej Górze zebrali się mieszkańcy Miasta i Gminy Złotoryja. Wzięli oni udział w uroczystości poświęcenia figury Matki Bożej Złotoryjskiej. Podczas nabożeństwa duchowni dokonali aktu zawierzenia miasta i gminy pod opiekę Bogurodzicy.
Wilcza Góra jest bazaltowym szczytem znajdującym się pomiędzy Złotoryją, Wilkowem i Jerzmanicami Zdrój. Jest atrakcją turystyczną oraz miejscem, w którym mieszkańcy Złotoryi i okolic spędzają swój wolny czas, chodząc na długie spacery lub jeżdżąc na rowerze. Z drugiej strony jednak Wilcza Góra jest miejscem wielu tragedii i cierpień ludzkich. Wielu mieszkańców dotkniętych poważnymi problemami osobistymi odbierało sobie w tym miejscu życie. Ojciec Bogdan Koczor, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi w Złotoryi wyszedł z inicjatywą, by na Wilczej Górze postawić figurę Matki Bożej, która będzie chronić Miasto i Gminę od nieszczęść oraz otaczać ich mieszkańców duchowym wsparciem i miłością. W pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia zaangażowało się wielu złotoryjan, którzy poświęcili swój czas na przygotowanie uroczystości oraz miejsca, w którym stanęła figura.
Uroczystość rozpoczęła się procesją podczas której odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. O oprawę muzyczną zadbali członkowie Złotoryjskiej Orkiestry Dętej Górniczej.
Następnie w punkcie widokowym odbyła się msza święta, którą poprowadzili o. Bogdan Koczor, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi w Złotoryi, ks. Piotr Olszówka, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olszanicy oraz ks. Piotr Prajs, rezydent parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi. Modlili się oni w intencji mieszkańców Olszanicy oraz Miasta i Gminy Złotoryja o zdrowie i dary Ducha Świętego. Nabożeństwo uświetnił śpiew członków scholi z Kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz Rodziny Młodzieży Franciszkańskiej. W trakcie mszy świętej o. Paulin Maria Adamowski dokonał aktu poświęcenia figury Matki Bożej Złotoryjskiej, znajdującej się na szczycie Wilczej Góry.
Podczas nabożeństwa wierni mieli okazję wysłuchać kazania o. Bogdana Koczora. Podkreślił on, iż Wniebowzięcie Maryi kojarzy nam się z tym, że ona jest już w niebie, zaś my z tęsknotą patrzymy na nią i oczekujemy na zbawienie. Przeżywając zawierzenie na Wilczej Górze, upamiętniamy ją jako kobietę, która wydała Syna Bożego na Świat i wiernie służyła Stwórcy. Choć na ikonach uwiecznia się ją jako kobietę uśmiechniętą i szczęśliwą, to w Piśmie Świętym przedstawiana jest wprawdzie jako kobieta wolna od grzechu, przepełniona jednocześnie cierpieniem i mocno zatroskana o Jezusa. W XIV w. św. Brygida ujrzała bowiem serce Maryi przebite siedmioma mieczami. Matka Boża cały czas martwiła się o swojego Syna. Urodziła go w szopie, a jego kolebką był żłób. Kiedy przyszła z niemowlęciem do Świątyni, by go ofiarować, starzec Symeon wziął go na ręce i powiedział jej: „A Twoje serce miecz przeniknie”. Maryja jest osobą, która rozumie rodziców mających problemy ze swoimi dziećmi, które przejawiają trudności wychowawcze. Uciekając przed Herodem do Egiptu z Józefem i Jezusem, walczyła o życie swojego syna i szukała dla nich schronienia. Maryja otacza opieką ludzi uciekających przed przemocą i szukających bezpiecznego miejsca. Kiedy Jezus skończył 12 lat, zgubił się w tłumie. Po trzech dniach i trzech nocach znaleźli go w świątyni. Przychodzimy do Maryi, kiedy odczuwamy ból związany z pogubieniem się naszych dzieci w ich życiu. Będąc trzydziestoletnim mężczyzną Chrystus wyruszył nauczać ludy, a Maryja i jej bliscy wyszli na spotkanie z nim. Wtedy Jezus zapytał: „Kto jest moją matką i kim są moi bracia”. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, iż Maryja dostrzega nasze cierpienie związane z odrzuceniem nas przez najbliższych. Matka Boża ze smutkiem spoglądała na katowanego i poniewieranego przez żołnierzy Piłata Jezusa. Przykrość sprawiało jej, gdy tłum naśmiewał się z jej syna. Kiedy Chrystus został skazany na śmierć, zobaczyła się z nim po raz ostatni. Rozpacz ogarnęła jej duszę, gdy jej najukochańszego Syna przybito do krzyża i przekłuło włócznią jego nieskazitelne serce. Maryja otacza wsparciem ludzi, którzy stracili swoje dzieci, dotkniętych udrękami. Do niej przychodzą również ci, którzy pogrzebali swoich bliskich. Maryja rozumie ból osób, których bliscy pogubili się w życiu, ludzi odrzuconych i szukających swojego miejsca w świecie, samotnych, cierpiących z powodu straty najbliższych a także osób pochodzących z rodzin rozbitych, dotkniętych problemem alkoholizmu i narkomanii. Ona chroni nas przed nieszczęściem i pragnie, byśmy wyszli na prostą. Dba o nasze dobro, przynosi ukojenie oraz otacza nas swoją opieką.
Na zakończenie mszy świętej o. Bogdan Koczor podziękował osobom, które zaangażowały się w przygotowanie obchodów i poświęciły swój czas na pomoc w ich organizacji. Wyraził również wdzięczność wobec wiernych, którzy wzięli udział w uroczystości i wsparli ją duchowo. Głos zabrali również p. Paweł Kulig, Burmistrz Miasta Złotoryja oraz p. Jan Tymczyszyn, Wójt Gminy Złotoryja, którzy podkreślili jak ważna w życiu wierzących jest Maryja. Wyrazili oni nadzieję, iż figura Matki Bożej przyniesie mieszkańcom pomyślność, uchroni ich od nieszczęść oraz wleje w ich serca miłość do Boga i bliźnich.
Uroczystość zakończyła się nabożeństwem różańcowym poprowadzonym przez Wspólnotę Żywego Różańca Parafii św. Jadwigi w Złotoryi. Odmówili oni tajemnice chwalebne, dziękując za udział w wydarzeniu i wszelkie dary oraz prosząc o wstawiennictwo Maryi u źródła Bożego Miłosierdzia.
Marek Szalkiewicz