Wizyta ojca Błażeja Kurowskiego
27 października 2024 r. w związku z zakończeniem obchodów Tygodnia Misyjnego w Złotoryi gościł o. Błażej Kurowski, animator ewangelizacji misyjnej i moderator formacji ciągłej w prowincji św. Jadwigi. Podczas mszy świętej opowiedział on o roli misjonarzy w krzewieniu Dobrej Nowiny.
W trakcie kazania o. Błażej Kurowski odwołał się do słów papieża Franciszka zaczerpniętych z Ewangelii św. Mateusza: „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”. Priorytetowym zadaniem Kościoła jest głoszenie Ewangelii we współczesnym świecie, zapraszanie wszystkich ludzi do wspólnej modlitwy oraz docieranie ze słowem Bożym do najdalszych zakątków świata. Jezus puka do drzwi serc ze światłem wskazującym osobom zagubionym drogę do zbawienia. Spotyka się jednak z ich niewdzięcznością oraz odrzuceniem. Owładnięci hedonizmem, konsumpcjonizmem i indywidualizmem żyją w ciemności na wszelkie sposoby usprawiedliwiając popełniane przez siebie grzechy i próbując je ukryć. Jezus przychodzi do nich ze światłem wskazującym im drogę do zbawienia. Współczesna Europa postrzega chrześcijaństwo jako religię, która ciemiężyła przez wieki zamieszkujące ją ludy. Postrzega Kościół jako siedlisko zepsucia i nadużyć, pomijając fakt niesienia przez Niego pomocy biednym oraz potrzebującym. Europa wyzbywa się w ten sposób swoich korzeni i zamyka się na światło Boże. Wielu apologetów nowoczesności głosi szkodliwe poglądy mówiące o tym, że Ewangelia nie pasuje do współczesnego świata, infekując w ten sposób umysły młodych pokoleń. Choć świat się zmienia, to Jezus nadal świeci swoim blaskiem przed ludźmi i podaje im pomocną dłoń, kierując ich ku swojemu Ojcu i niebu. Choć wielu komunistów krzyczy o śmieci Kościoła i nawołuje do prześladowania chrześcijan, to w Afryce, Azji oraz Ameryce Łacińskiej pojawia się coraz więcej nowych misjonarzy, którzy czerpiąc wiedzę od swoich nauczycieli niesie zagubionym i zlaicyzowanym społeczeństwom Dobrą Nowinę oraz pomaga ludziom w trudnych sytuacjach. Wielu z nich kształci się m.in. w Ziemi Świętej, we Włoszech i Polsce, gdzie odkrywają piękno Ewangelii i dobroć Bożą, a także pełnią funkcje duszpasterskie i stają na czele parafii. Misjonarze ponoszą ogromne trudy w głoszeniu Słowa Bożego, mierząc się z różnymi problemami oraz rebeliantami chcącymi przeszkodzić im w ich działaniu. W Afryce zakładają szkoły, szpitale i kościoły, a także wspierają mieszkańców wiosek terroryzowanych przez muzułmańskich ekstremistów oraz bezbożnych komunistów. W Boliwii zaś niosą pomoc mieszkańcom, którzy na skutek karczowania i podpalania lasów amazońskich tracą swoje domy oraz dobytek. Naszą powinnością jest więc wspieranie ludzi słabszych i dotkniętym nieszczęściem oraz modlitwa w ich intencji oraz o to, by działalność misyjna nieustannie przynosiła owoce w postaci wzmocnienia wiary oraz dobrych uczynków.
Po każdej mszy świętej odbyła się kolekta, z której dochód został przekazany na pomoc osobom biednym i bezdomnym z krajów dotkniętych wojną, terroryzmem, gospodarką rabunkową oraz klęskami żywiołowymi.
Marek Szalkiewicz