Kapituła Regionu Wrocławskiego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich 

16 listopada 2024 r. w stolicy Dolnego Śląska w Kościele pw. św. Augustyna odbyła się kapituła Regionu Wrocławskiego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich pw. św. br. Alberta Chmielowskiego. Udział w niej wzięło około 50 braci, sióstr oraz duszpasterzy z kilkunastu wspólnot. Parafię pw. św. Jadwigi w Złotoryi reprezentowali bracia: Zbigniew Bierwieński oraz Marek Szalkiewicz.

Kapituła rozpoczęła się od mszy świętej koncelebrowanej odprawionej przez: o. Zdzisława Gogolę (asystenta narodowego FZŚ), o. Jozafata Gohly’ego (asystenta prowincjalnego FZŚ), ks. Kazimierza Srokę (duszpasterza z parafii św. Franciszka we Wrocławiu) oraz o. Tomasza Wołoszyna (asystenta regionalnego ze Wspólnoty Braci Kapucynów w parafii św. Antoniego w Nowej Soli). Podczas nabożeństwa modlono się o nowe powołania kapłańskie oraz w intencjach osobistych braci, sióstr oraz ich rodzin. 

W trakcie mszy świętej o. Zdzisław Gogola wyjaśnił wiernym, czym jest przypowieść. Jest ona przypomnieniem lub przedstawieniem przez Jezusa scen z życia przedstawicieli różnych grup społecznych (m.in. pasterzy, rolników i faryzeuszy), ukierunkowanych na wzmocnienie więzi z naszym Ojcem w Niebie. Pomimo upływu wieków ich przekaz pozostaje uniwersalny i niezmienny. Zawierają one słowa płynące prosto od Boga. Słowo pełni bowiem ogromną rolę w naszej modlitwie. Każdy z nas zanosi prośby do Jezusa, Maryi oraz świętych o wstawiennictwo u źródła Bożego miłosierdzia lub dziękuje za wyświadczone łaski oraz otrzymane dary. Niestety zdarza się nam o tym zapominać. W dzisiejszych czasach język ulega brutalizacji i zepsuciu, zaś sens słów ulega gwałtownej zmianie. Niektórzy oczekują od Stwórcy, by pozwolił im czynić niesprawiedliwość, złorzeczyć drugiemu człowiekowi oraz krzywdzić bliźnich. Dla Najwyższego oznaki te świadczą o zagubieniu dusz. Poza tym O. Zdzisław Gogola podkreślił, iż nasze modlitwy powinny być szczerze, płynąć z serca, służyć naszemu zbawieniu oraz dobru innych. Niektórzy traktują modlitwy jako zło konieczne i przykry obowiązek, a nie szansę od Boga na zjednoczenie się z nim i uzyskaniem od niego wszelkich łask. Modlitwy dają nam poczucie bezpieczeństwa i wyciszenia pozwalają nam wzmocnić łączność z Bogiem oraz bardziej upodobnić się do Jezusa. O. Zdzisław Gogola dodał również, iż powszechnie panujący kryzys rodziny wynika z odsuwania się ludzi od wiary, negowania istoty życia oraz istoty prokreacji (tj. zastępowalności pokoleń). Umysły osób podatnych na manipulacje przetwarzają bezbożne ideologie, głoszące postęp i postawy sprzeczne z porządkiem naturalnym. Ideologie te odciągają młodych od drogi ku świętości. Ponadto o. Zdzisław Gogola podkreślił, iż wielu z nas nie dzieli się żywnością z ubogimi i potrzebującymi, lecz psuje ją i wyrzuca do koszy. Zachowanie to świadczy o braku dobroci i miłosierdzia wobec słabszych.  Tymczasem Bóg zachęca nas do niesienia im pomocy O. Zdzisław Gogola zaznaczył, iż Franciszkański Zakon Świeckich jednoczy wiernych we wspólnej modlitwie, wzmacnia poczucie ich wspólnotowości oraz kształtuje postawę pokory wobec Najwyższego oraz bliźnich.

Po mszy świętej bracia i siostry wzięli udział w głosowaniu na członków Rady Regionu Wrocławskiego FZŚ. Zanim jednak do niego doszło głos zabrała s. Emilia Nogaj, przełożona narodowa FZŚ. Podsumowując działalność III Zakonu za lata 2021-2024 podkreśliła, iż czas ten był pełen rocznic związanych z żywotem św. Franciszka. W tym okresie członkowie pogłębili nauki patrona ubogich oraz starali się gorliwie naśladować postawę Chrystusa. S. Emilia Nogaj wyjaśniła, iż św. Franciszek uczył współbraci postawy nieulegania pokusom. Głosili oni innym Dobrą Nowinę. Biedaczyna z Asyżu zachęca nas, byśmy starali się jak najmocniej kochać Boga, bliźnich, samych siebie oraz wszelkiego stworzenia. Starajmy się nieść wśród potrzebujących i zagubionych pokój, dobro, radość oraz nadzieję. Nie zostawajmy ich w potrzebie, lecz starajmy się im pomóc, dzieląc się z nimi, tym co mamy oraz wspierając ich modlitwą. Nasza pokora zaś wyraża się we wdzięczności wobec Boga za zesłane przez niego dary oraz braterskiej miłości do bliźnich. Swoje przemówienie s. Emilia Nogaj zakończyła słowami św. Jana Pawła II: „Bądźcie sługami jego ludu z radością, gdyż św. Franciszek chciał, byście byli radosnymi sługami ludzkości, zdolnymi, by wszędzie zapalać lampę nadziei, ufności, optymizmu, które mają swe źródło w samym Panu”. Podziękowała dotychczasowym członkom Rady za ich pracę oraz szerzenie słowa Bożego.

Następnie sprawozdanie z działalności za lata 2021-2024 przedstawiła s. Bożena Oleksów, przełożona Regionu Wrocławskiego FZŚ. Podkreśliła, iż bracia i siostry chętnie pomagali biednym, bezdomnym oraz członkom III Zakonu znajdującym się w trudnej sytuacji. Angażowali się również w działalność wspólnot parafialnych, a także prowadzili modlitwy i nabożeństwa. Uczestniczyli gorliwie w Dniach Skupienia, adoracjach Najświętszego Sakramentu oraz czuwaniach. Jednocześnie jednak Region Wrocławski FZŚ mierzy się m.in. z brakiem nowych członków, niewielką aktywnością członków niektórych wspólnot, trudnościami w zrozumieniu istoty działalności tej formacji oraz nadmiernym obłożeniem kapłanów będących asystentami wspólnot różnymi obowiązkami. 

Z kolei s. Marianna Hipner zaprezentowała sprawozdanie finansowe FZŚ. Zaznaczyła, iż bracia i siostry wspierali ofiarnie działalność formacji, dzięki czemu ich wspólnoty mogły zorganizować wyjazdy na pielgrzymki, rekolekcje oraz Dni Skupienia. Organizowali zbiórki dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji oraz Syrii w 2023 r., oraz mieszkańców miejscowości poszkodowanych przez powódź w 2024 r. Sfinansowali również peregrynację relikwii św. brata Alberta w parafiach znajdujących się na terenie regionu wrocławskiego.

Podczas Kapituły wierni wraz z duchownymi odmówili modlitwę „Anioł Pański” oraz odśpiewano „Hymn do Ducha Świętego”.

Najważniejszym momentem Kapituły był wybór członków Rady Regionu Wrocławskiego FZŚ. Głosami braci i sióstr na kolejną trzyletnią kadencję zostali obrani: s. Bożena Oleksów (przełożona regionu), br. Tadeusz Żołnowski (zastępca przełożonej), s. Małgorzata Żołnowska (sekretarz), s. Marianna Hipner (skarbnik), s. Marzenna Polak (prowadząca formację) oraz s. Ewa Wolniak (pomoc). Nowym członkom s. Emilia Nogaj życzyła obfitości łask bożych oraz darów Ducha Świętego. Ponadto życzyła braciom i siostrom bezpiecznego powrotu do domu oraz wzmocnienia więzi z Bogiem.

Na zakończenie Kapituły duszpasterze udzielili członkom FZŚ uroczystego błogosławieństwa, po czym odbyła się agape, podczas którego bracia i siostry mogli wspólnie spędzić czas oraz porozmawiać na różne tematy.

Marek Szalkiewicz