Miejski Jarmark Franciszkański

W dniach od 6 do 8 grudnia 2024 r. na Rynku w Złotoryi odbył się Miejski Jarmark Franciszkański. Został on zorganizowany przez tamtejszy magistrat i Stowarzyszenie „Hortus” przy współpracy ze Złotoryjskim Ośrodkiem Kultury, Kościołem św. Jadwigi oraz Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Handlowym „Vitbis”.

Swoje rękodzieło oraz żywność zaprezentowali m.in. parafianie z Kościoła św. Jadwigi, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich „Rokiczanki” i „Wyskokowianki”, Sołectwo „Zagrodno Osiedle”, zakłady „Vitbis” i „Gunthart”, Centrum Zdrowia Psychicznego Krainy Wygasłych Wulkanów, Fundacja Ekonomii Społecznej PROM, Fundacja „Animus”, „M&J Catering”, „Pierniki Martyny”, „NB Sojart”, a także pasieki „Pod Ostrzycą”, „Pod Akacjami i Wierzbami” oraz  „Malowany Ul”.

Przez trzy dni złotoryjanie mogli nabyć m.in. bombki, ozdoby choinkowe, wyroby rzemieślnicze oraz miód. Przy gorącym posiłku, kawie oraz herbacie wspólnie spędzili ze sobą swój wolny czas. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z dekorowania pierników oraz tworzenia stroików. Na dzieci zaś czekał św. Mikołaj z prezentami, gry i zabawy, karuzela oraz malowanie twarzy. Chętni zaś mogli wspólnie odtańczyć belgijkę. O oprawę muzyczną zadbali członkowie Złotoryjskiego Studia Dźwięku, zespoły „Złota Leszczyna” i „Złote Nutki”, a także  przedstawiciele Klubu „Senior+”. 

Jarmark obfitował również w inne atrakcje. W sobotę odbyła się próba bicia rekordu w „sztafecie w ubieraniu choinki”.  Ponadto Mieszkańcy wzięli udział w zajęciach nordic walking prowadzonych przez Panią Paulinę Rutę. W niedzielę zaś świętowano Dzień Kupca Polskiego. Panowie Jacek Kamola (starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Legnicy) oraz Andrzej Piekut (szef cechu złotoryjskiego) przypomnieli, iż rzemiosło pojawiło się  na ziemi złotoryjskiej w XIV w.. Obecnie przeżywa swoje  swoje odrodzenie. Panowie podkreślili, iż coraz więcej osób tworzy swoje wyroby od podstaw i pragnie wyjść z nimi do szerszej społeczności. Zachęcili złotoryjan do wspierania rzemieślników, życząc im przy tym wszystkiego, co najlepsze. Z kolei o. Bogdan Koczor zaznaczył, iż celem Jarmarku jest integracja lokalnej społeczności, która w miłej i sympatycznej atmosferze może wspólnie spędzić czas i okazać potrzebującym swoje serce. Burmistrz Złotoryi Paweł Kulig zaś podziękował wystawcom za przygotowanie stoisk i pomoc w organizacji przedsięwzięcia.

Podczas jarmarku złotoryjanie chętnie dzielili się z chorymi i ubogimi żywnością w pudełkach po butach. Zbierano również pieniądze na leczenie Nadii oraz Piotrusia, a także na remont Kościoła św. Jadwigi. 

Marek Szalkiewicz