Sprawozdanie z Miejskiej Drogi Krzyżowej
28 marca 2025 r., ulicami Złotoryi przeszła Miejska Droga Krzyżowa. Poprowadził ją o. Bogdan Koczor (proboszcz Parafii św. Jadwigi). O oprawę muzyczną zadbała, zaś schola z Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tegoroczna procesja została połączona z akcją „24 godziny dla Pana”, zorganizowaną w ramach Roku Jubileuszowego. Wzięło w niej udział setki wiernych ze Złotoryi oraz terenów powiatu złotoryjskiego.
Procesję poprzedziła odprawiona w Kościele św. Jadwigi msza święta koncelebrowana podczas której kazanie wygłosił o. Bogdan Koczor. Przypomniał on słowa, jakie Jezus skierował do jednego z uczonych w piśmie: »Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą« (Mk 12, 30). Jest to najważniejsze przykazanie, jakie dał nam Jedyny Bóg. Prosi nas, byśmy obdarzyli go bezwarunkową miłością. Otwórzmy więc przed nim nasze serca i postępowali zgodnie z jego nauczaniem. O. Bogdan podkreślił, iż celem Drogi Krzyżowej powinno być dla każdego z nas odnalezienie swojego miejsca w świecie. Przy każdej stacji znajdujemy się w tłumie. Szukamy sposobu, by znaleźć się bliżej Chrystusa, poczuć jego spojrzenie oraz zwrócić się do niego z naszymi prośbami. Na naszej drodze spotykamy również inne osoby, które idą ze swoimi intencjami i z całych sił starają się nieść pomoc bliźnim. Ważne jest więc poczucie bliskości oraz solidarności z drugim człowiekiem. Ponadto o. Bogdan Koczor zaznaczył, iż jedno spojrzenie lub uścisk ręki wyraża więcej, niż tysiąc słów. Podczas naszej ziemskiej wędrówki utożsamiamy się z osobami, które pocieszały Jezusa i cierpiały z powodu jego kaźni. Tak jak Syn Boży także i my niesiemy swój krzyż. Nasze grzechy bolą tak samo jak jego umęczone ciało. Droga Krzyżowa jest dla nas okazją do głębokiej modlitwy oraz odnalezienia w sobie Jezusa, który przechodzi obok nas i zachęca do uwielbienia Ojca w Niebie. Chrystus nawołuje nas, byśmy szanowali drugiego człowieka, tak jak szanujemy samych siebie. O. Bogdan Koczor wskazał, iż poprzez Drogę Krzyżową Jezus przypomina nam o swoim cierpieniu. Pozwala nam, byśmy podzielili się z nim swoim bólem, smutkiem oraz udręką. Mogą być one konsekwencją naszego postępowania, niewłaściwych decyzji oraz traumatycznych doświadczeń. Krzyż może być również świadectwem naszej przyszłości. O. Bogdan Koczor zaznaczył, iż Syn Boży obdarza nas swoją łaską. Chce, byśmy zabrali jego cząstkę do swoich domów i podzielili się nią z potrzebującymi. Droga Krzyżowa jest więc dla nas szansą do pracy nad sobą i dokonania zmian w swoim życiu.
Po mszy świętej wierni wyruszyli spod Kościoła zatrzymując się przed każdą ze stacji oraz rozważając tajemnice męki ukrzyżowanego Chrystusa. Podczas procesji krzyż nieśli ojcowie, matki, księża, młodzież oraz osoby zmagające się z różnego rodzaju trudnościami. Pątnicy prosili Boga o wszelkie łaski, przepraszali za nieprawości, jakich się dopuścili oraz dziękowali za dary Ducha Świętego. Modlili się m.in. o zdrowie dla siebie i swoich bliskich, trzeźwość w domach i rodzinach, czystość, wstrzemięźliwość od nałogów, powstrzymanie się od cudzołóstwa, a także o duchowe wsparcie dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
Pod koniec uroczystości wierni udali się z powrotem do Kościoła św. Jadwigi, gdzie wspólnie z duchownymi odśpiewali pieśń „Stała Matka Boleściwa”. Następnie o. Bogdan Koczor podziękował pątnikom za liczny i gorliwy udział w Drodze Krzyżowej, a także udzielił im uroczystego błogosławieństwa. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie przez wiernych pieśni pt. „Jezusa ukrytego”.
Marek Szalkiewicz