Wizytacja kanoniczna ks. bpa Andrzeja Siemieniewskiego
6 kwietnia 2025 r. w złotoryjskim Kościele pw. św. Jadwigi odbyła się wizytacja kanoniczna, którą przeprowadził ks. bp. Andrzej Siemieniewski, ordynariusz diecezji legnickiej. Została ona połączona z uroczystością sakramentu bierzmowania, obchodami Roku Jubileuszowego oraz 800-lecia napisania „Pieśni Słonecznej” przez św. Franciszka z Asyżu.
Wizytacja rozpoczęła się od mszy świętej koncelebrowanej, w trakcie której ksiądz bp Andrzej Siemieniewski wspólnie z wiernymi odśpiewał pieśni „Ludu mój ludu” oraz „Cieszcie się dzisiaj wszyscy chrześcijanie”. Następnie o. Bogdan Koczor (proboszcz Parafii św. Jadwigi) zwrócił się do Stwórcy o duchowe wsparcie księdza wizytatora. Odczytał również sprawozdanie z działalności Parafii. Przedstawił w nim historię świątyni, podjęte akcje charytatywne, informacje o działalności duszpasterskiej oraz dokonaniach w ostatnich latach remontach. Skupił się również na wyzwaniach, z jakimi obecnie zmaga się Parafia. W imieniu parafian głos zabrali Państwo Joanna i Stanisław Hutnik, którzy na ręce ks. bpa Andrzeja Siemieniewskiego złożyli kosz z darami. Życzyli mu, by zgodnie z dewizą „Deus Caritas Est” („Bóg jest miłością”) pogłębiał duchowość u wszystkich parafian, a także wzmacniał u nich zaufanie i szacunek do Stwórcy. Prosili go również o błogosławieństwo, zapewniając o swoim wsparciu poprzez wspólną i codzienną modlitwę.
Podczas kazania ks. bp Andrzej Siemieniewski nawiązał do przypowieści o spotkaniu Jezusa z cudzołożnicą. Syn Boży nie potępił zachowania kobiety, lecz rozgrzeszył ją i udzielił pokuty. Chciał bowiem, by podążała drogą ku Stwórcy i porzuciła swój dotychczasowy styl życia. Ksiądz ordynariusz zaznaczył, iż Jezus oddając za nas swoje życie na krzyżu, pragnął obdarzyć wszystkich wolnością. Dzięki jego wstawiennictwu możemy zrzucić z siebie kajdany nieczystości i skierować swoje kroki na ścieżkę zbawienia. Na jej szczycie czeka na nas zmartwychwstały Chrystus. Ponadto ks. bp Andrzej Siemieniewski nawiązując do obchodzonego właśnie Roku Jubileuszowego oraz 800-tej rocznicy powstania „Pieśni Słonecznej” podkreślił, iż Jubileusz nie jest tylko i wyłącznie okazją do świętowania przez nas kolejnej rocznicy w kalendarzu. W tym okresie adorujmy Syna Bożego. Oddajmy się refleksji nad naszym dotychczasowym postępowaniem i przypomnijmy sobie o posiadanej przez nas własności duchowej. Naśladując Jezusa św. Franciszek rozsyłał swoich uczniów, by głosili bliźnim Dobrą Nowinę. Żyjąc więc duchem Biedaczyny z Asyżu doświadczajmy miłości od Stwórcy, a także kształtujmy w sobie cierpliwość. Sednem chrześcijaństwa jest bowiem dar wolności, wobec której wyswobodził nas Chrystus. Każdy z nas powołany do czynienia dobra, przyjmowania łask od Boga oraz nauczania i ewangelizowania innych. Św. Paweł uczy nas, że drogę do świętości powinniśmy przebiec, po to by ustrzec się przed pychą i nie stracić z oczu Boga. Podążając nią starajmy się być najbliżej Ojca w Niebie.
Po mszy świętej odbyło się spotkanie z członkami Rady Parafialnej oraz przedstawicielami wspólnot parafialnych: Wspólnoty Żywego Różańca, Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Ponadto ksiądz ordynariusz miał okazję odwiedzić parafialną bibliotekę oraz dokonać przeglądu dokumentacji kancelaryjnej. Wspólnie z o. Bogdanem Koczor oraz wiernymi odmówił Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz Modlitwę Jubileuszową.
Po południu w złotoryjskiej świątyni odbył się koncert „Stabat Mater” z repertuaru Giovanniego Battisty Pergolesiego. Przed wiernymi wystąpili muzycy z Jeleniej Góry i Wrocławia w składzie: Magdalena Bigoś (sopran), Marta Mokrzycka- Myrlak (alt) oraz Krzysztof Gotartowski (organy). Koncert zaś poprowadziła p. Elżbieta Terlega. Motyw Maryi przeżywającej ból oraz żałość z powodu śmierci Chrystusa zainspirował franciszkańskiego poetę, mnicha i muzyka Jacopone de Todiego do stworzenia cyklu sekwencji (w niektórych źródłach ich autorstwo przypisuje się św. Bonawenturze lub papież Innocentemu III). Stały się one niezwykle popularne w okresie późnego średniowiecza oraz renesansu. W wyniku ustaleń soboru trydenckiego sekwencje zanikły. W XVIII w. powróciły jednak jako odrębna forma artystyczna, z której inspiracje czerpało wielu ówczesnych oraz późniejszych muzyków. Jednym z nich był Giovanni Battista Pergolesi, który na kilka dni przed swoją śmiercią (chorował na gruźlicę) ukończył swój cykl sekwencji o klęczącej przed krzyżem Maryi i opłakującej śmierć swojego jedynego syna. Koncert ten stanowił dla wiernych formę refleksji nad cierpieniem oraz kruchością ludzkiego życia. Muzyka płynąca z organów oraz anielskie głosy śpiewaczek mocno oddziaływały na metafizykę słuchaczy poruszając w ich duszach najczulsze struny oraz wywołując ogrom emocji.
Na zakończenie koncertu o. Bogdan Koczor podziękował muzykom za występ. Podkreślił przy tym, iż muzyka sakralna wznosi nas na wyższy poziom i sprawia, że nasze relacje z Jezusem ulegają wzmocnieniu. Wyraził również zadowolenie z faktu, iż wierni chętnie przychodzą na tego typu koncerty i są spragnieni kontaktu z przepełnioną religijnością sztuką.
Po koncercie odbyła się kolekta, z której dochód został przeznaczony na dalsze funkcjonowanie złotoryjskiej parafii.
Wizytacja zakończyła się przyjęciem przez młodzież ze złotoryjskiej parafii sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.
Marek Szalkiewicz