Katecheza | 10 kwietnia 2025
10 kwietnia 2025 r. w salce multimedialnej w złotoryjskim Kościele pw. św. Jadwigi odbyła się kolejna katecheza dla dorosłych, którą poprowadził o. Paulin Maria Adamowski. Tematem spotkania był „Rok Jubileuszowy i sprawa odpustów”.
Tradycja Roku Jubileuszowego bierze swój początek w Starym Testamencie, gdzie każdego pięćdziesiątego roku. Wówczas w Izraelu obchodzono Jubileusz jako czas odpoczynku dla Ziemi, uwalniania niewolników i umarzania długów (Kpł 25). Pierwszym papieżem, który ogłosił obchody Roku Jubileuszowego w Kościele Katolickim był Bonifacy VIII (1300 r.). Pierwotnie odbywał się co 100 lat, jednakże w 1343 r. papież Klemens VI skrócił okres obchodów do 50 lat. Od 1470 r. w wyniku decyzji Pawła II Rok Jubileuszowy odbywa się w Kościele Katolickim, co 25 lat. W sytuacjach nadzwyczajnych może być jednak obchodzony w innym czasie (wydarzyło się to dwukrotnie: w 1933 r. w związku z 1900-tną rocznicą śmierci Jezusa Chrystusa oraz w 2016 r., który został ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia). Jubileusz jest okazją dla wiernych do pielgrzymowania, uczestnictwa w sakramentach (zwłaszcza spowiedzi), uzyskania szczególnych łask od Boga oraz aktywnego pomagania osobom potrzebującym. W tym czasie odbywa się szereg konferencji, pielgrzymek, uroczystości, spotkań modlitewnych oraz adoracji. Dla wiernych okres Roku Jubileuszowego jest czasem wzmacniania wiary i więzi z rodziną, pokonywania własnych słabości i lęków oraz momentem zbliżenia się do Jezusa.
Hasłem tegorocznego Roku Jubileuszowego są „Pielgrzymi nadziei”. Symbolem zaś jest dryfujący na wodzie krzyż z zakończoną na dole kotwicą. Najbliżej ukrzyżowanego Chrystusa znajduje się ubrany w czerwony płaszcz człowiek. Jego końca trzymają się trzej inni pielgrzymi, którzy wraz z nim płyną po oceanie, oczekując spokoju oraz bezpiecznej przystani. Logo to obrazuje ludy z czterech stron świata czuwające przy Jezusie, które solidarnie modlą się o pokój na świecie oraz w ich duszach. Wzajemnie wspierają się oni modlitwą, dobrym słowem oraz braterską miłością. Każdy z nich pragnie zbawienia, nosi w sobie nadzieję na lepsze jutro oraz pomaga sobie w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji.
Podczas Roku Jubileuszowego wierni w ciągu dnia mogą dwukrotnie uzyskać odpust zupełny: za siebie i swoich bliskich oraz za dusze w czyśćcu cierpiące. Warunkiem jest nawiedzenie (osobista pielgrzymka) Kościoła Jubileuszowego oraz uczestnictwo w mszy świętej lub nabożeństwie np. różańcowym lub w Drogi Krzyżowej.
Marek Szalkiewicz